Endüstri 4.0 Nedir?

ÖZGÜR tarafından tarihinde yayınlandı

Endüstri 4.0 Nedir

Türkçe’de “endüstri” kelimesinin eş anlamlısı “sanayi”dir. Bu nedenle Endüstri 4.0 teriminin Sanayi 4.0 ya da 4. Sanayi Devrimi ya da 4. Endüstri Devrimi olarak da adlandırıldığını duyabilirsiniz. Dünya’da kullanılan terim ise, Industry 4.0 dır. Bunların hepsi aynı kavramı ifade etmektedir.

Ülkemizde, genellikle, iş dünyasında sanayi; eğitim ve bilim dünyasında ise endüstri kelimesi kullanılmaktadır.  Kafa karışıklığı olmaması adına sitemizin adını endustrisanayi.com olarak seçmemizin nedeni de bu oldu aslında.

Endüstri 4.0, Dünyada ilk kez 2011 yılında, Almanya Hannover Fuarı’nda kullanılmıştır.

2012 yılı Ekim ayında Robert Bosch GmbH ve Kagermann’ın oluşturduğu çalışma grubu hazırladıkları 4. Sanayi Devrimi öneri dosyasını Federal Alman Hükümeti’ne sunmuştur. 8 Nisan 2013 tarihinde ise bu çalışma grubu Hannover Fuarında “Endüstri 4.0 Nihai Raporu”nu açıklamıştır.

4. Sanayi Devriminin temeline baktığımızda; üretimin bütün aşamalarında, üretimle ilgili sürecin (makineler, ürünler..) çeşitli yazılımlar aracılığıyla, ağlar üzerinden (özellikle internet) gerçek zamanlı olarak kontrol edilmesi, üretimin tüm süreçlerinin bu yöntemle gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Endüstri 4.0 aslında yeni bir devrimin adıdır. (Daha önceleri 1.0 , 2.0 , 3.0)
Yeni kavramlar, yeni yöntemler, yeni teknolojiler öngörmektedir. (bknz.Şekil 1)

 

 

Şekil 1. Endüstri 4.0

Simülasyonlar, Entegre sistemler, Bulut bilişim, Nesnelerin interneti, Siber Güvenlik,  Dev Veriler, Mantıksal Gerçeklik, Eklemeli Üretim, Siber-Fiziksel Sistemler (CPS – Cyber-Physical Systems) ve bu sistemleri birbirine bağlayan internet.

Bir giriş niteliğinde olan  bu yazımızda, kısaca, Endüstri 4.0 hakkında bilgi verdik. Yukarıdaki tüm kavramlar, geniş bir şekilde endustrisanayi.com adresinde açıklanacaktır.
Bizi takip etmeniz dileğiyle.

Kategoriler: 4.0

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir